„ Ђурина“ психолошко-педагошка служба, поводом обележавања Дана толеранције, припремила је за наше ђаке едукативни текст у циљу ближег упознавања са самим значењем појма „толеранција“:
Толеранција је поштовање и уважавње различитости. То значи да ја уопште не морам да имам исто мишљење као ти, али морам да га уважим и поштујем. Свет не би био занимљив да смо сви исти и да мислимо исто. Зато : Живеле разлике, у њима је богатство!
Толеранција је део наше емотивне зрелости. Што смо толерантнији, то значи да смо зрелији (одраслији). Оно што је важно да знамо је да се са толеранцијом човек не рађа, она се стиче у току живота, тако да никада није касно да постанемо бар мало толерантнији. Толеранција је када те нешто можда и нервира, а ти не кренеш да вичеш и да се свађаш, већ лепо замолиш, скренеш пажњу, попричаш…
Толеранција је када умеш да избројиш до десет, када осећаш да си јако узнемирен и да би твоја реакција могла да буде лоша и груба. Толеранција је и када можеш да се закочиш у тренутку, да не кажеш или не урадиш нешто ружно. Толеранција је моћ да владаш над собом и својим поступцима, моћ да те не понесе емоција љутње, па да кажеш или урадиш нешто због чега ће ти после бити жао. Ово није увек лако, али као што сте чули, толеранција се учи, увежбава баш као и математика, српски и други предмети, само што се она пре свега учи у породици, али наравно и у школи. У школи толеранцију можеш увежбавати уз помоћ психолога и педагога школе, па изволи, ако мислиш да ти је овакав тренинг потребан, да растемо заједно…
Психолошко-педагошка служба
Шта све јесте толеранција, могли смо да чујемо од наше Теодоре Радичев, ученице VI1, која је, и овога пута, гласно и јасно информисала све ђаке наше школе о актуелној теми преко школског разгласа …